Sign In
Sign Up
Sign Up
Sign In
Email :
Password :
Forget Password
Enter your email to reset the password
Full Name :
Email :
Password :
Re-type Password:
Country:
Account Exists
Your account has been shared, sign in now
We have Found an existing account with
,
If you're owner of the account you can share that account with
, by accepting our
.
Email
Password
Home
Login/Register
About Us
Contact Us
Home
Categories
Companies
Top Rated
Recently Added
Beat High Score
By Category
By Company
Home
»
Categories
»
Aptitude
»
A car owner buys petrol at Rs.7.50, Rs. 8 ...
A car owner buys petrol at Rs.7.50, Rs. 8 ...
0
A car owner buys petrol at Rs.7.50, Rs. 8 and Rs. 8.50 per liter for three successive years. What approximately is the average cost per litre of petrol if he spends Rs. 4000 each year?
a.
7.98
b.
7.09
c.
7.99
d.
7.88
Asked By :
Hari
Categories :
Aptitude
,
Technical
,
IBM
Answer:
7.89
Answers
0
petrol used in 1st yr = 4000/7.5 = 533.33 ltr
petrol used in 2nd yr = 4000/8 = 500 ltr
petrol used in 3 rd year = 4000/8.5= 470.59 ltr
Total petrol used for Rs. 12000 in 3 yrs = 1503.92 ltr
Average cost per litre = 12000/1503.92 = Rs. 7.98
Posted By :
guest
Reply
Post Your Answer
Previous Question
Next Question
Tweet
Related Questions
24.424 +5.656 + 1.131 + 0.089= ?
(7.9% of 134) - (3.4% of 79) = ?
If 5 workers collect $0 kg wheat in 3 days, how many kilograms of wheat will 8 workers collect in 5 days?
754.002 + 3.00024 x 88.976 = ?
543911 x 85 = ? x 46465